לשכור דירה או לקנות דירה? מה יותר משתלם

לשכור דירה או לקנות דירה? מה יותר משתלם

בעידן המודרני רבים האנשים שרוצים לקנות בית. בעלות על בית טומנת בחובה יתרונות כלכליים רבים: משמעותה יציבות כלכלית, בעלות נכס שערכו – לפחות ככל שנוגע לשנים האחרונות – הולך ומאמיר, ועוד. בעלות על בית פעמים רבות לא רק מייצרת תחושת יציבות ואמידות, אלא גם משדרת את התחושה הזו כלפי חוץ.

בנוסף ליתרון הכלכלי, רכישת בית טומנת בחובה גם השלכות פסיכולוגיות: תחושת יציבות, רוגע ושקט נפשי וידיעה בטוחה שארבעת הקירות ביניהם חי אדם נאשרים ומבטיחים לו ביטחון, פלטפורמה אישית-משפחתית ופרטיות. אך כיום, האפשרות לרכוש דירה איננה היחידה העומדת על הפרק; ישנם שמעדיפים, במקום לרכוש דירה, לחיות דווקא בשכירות. בהבדלים וביתרונות, נדון במאמר זה.

מהו ההבדל בין קניית דירה לשכירת דירה?

ניתן להצביע על מספר הבדלים בין קניית דירה לשכירת דירה:

  • ההחזר החודשי- הן בקניית דירה והן בשכירת דירה, התשלומים מתבצעים על בסיס חודשי. לכן, יש לבחון את יכולת ההחזר החודשי של המעוניין ברכישה או בשכירות. ככלל, ההוצאות הדרושות לשכירות יהיו נמוכות מאלו שתידרשנה לקנייה וניתן אף יהיה להשקיע את הפער ולהרוויח סכומים נוספים. מנגד, יש לקחת בחשבון שאף שבשכירות הסכומים החודשיים נמוכים יותר, הרי שהדירה לא תעבור לבעלות השוכר בסופו של יום.
  • עמידה בתשלומי משכנתא- ברכישת דירה, לרוב, יהיה צורך בתשלום הון התחלתי ואחריו, משכנתא, שמשמעותה פריסת יתרת החוב בתוספת ריבית על פני מספר שנים. תשלומי המשכנתא, בכפוף למשכנתא שנלקחה והריביות בשוק, גבוהים לרוב מתשלומי שכירות.
  • הון התחלתי- בשונה משכירות, שמחייבת תשלומים על בסיסי חודשי, רכישה מחייבת גם הון התחלתי. ככל שרוצים לבצע רכישה, יש לוודא שיש את ההון ההתחלתי הדרוש.

כפי שיפורט בהמשך, חשוב לדעת שככל שבוחרים לקנות דירה, הרי שישנן הנחות שניתנות ע"י המדינה כמו מחיר למשתכן או משפרי דיור, למשל.

דברים שצריך לבחון כדי לבחור בין קנייה לשכירות

בהתלבטות בין קניה לרכישת דירה, נדרש לתת את הדעת על מספר סוגיות:

  • תזרים כספי חודשי- הכוונה היא לסכומי הכסף היוצאים והנכנסים בפועל בכל חודש אל ומחשבון הבנק. יש לבחון, ביחס לשכירות וביחס למשכנתא, מהו הסכום המקסימלי החודשי שניתן לעמוד בו, תוך לקיחה בחשבון של שאר ההוצאות שמתרחשות בקביעות.
  • בדיקת ערך הנכס- ברכישת דירה, יש לשלם הן סכום ראשוני- "הון התחלתי", על סך של כמה מאות אלפי שקלים בדרך כלל; והן תשלומי משכנתא שנפרשים על פני שנים. בסיום תשלומי המשכנתא, ערך הדירה יבחן לאור ערכם של שני רכיבי התשלום.
    לעומת זאת, התשלום המצטבר על דמי שכירות, לאור היעדרו של הון התחלתי ולאור הסכום החודשי המופחת, מגיע לתשלום כולל נמוך יותר. שכירות דירה מייצרת חיסכון גדול יותר מערך הנכס שנותר לאחר קיזוזי תשלומים ברכישה.
  • הון התחלתי- כאמור, יש לבחון את קיומו של הון התחלתי שדרוש לשם רכישת דירה.
  • הרצון ביציבות או בגמישות- קניית דירה למגורים מאפשרת יציבות, ביטחון והשתקעות במקום קבוע. ואולם, יש שמעדיפים דווקא גמישות במקום המגורים ויעדיפו שלא להתחייב למקום ולדירה מסוימת, ולכן יעדיפו לשכור דירה.

הנחות שכדאי להכיר

רכישת דירה איננה עניין של מה בכך, וכל רכישה יכולה לעמוד על סכומים גבוהים עבור אדם מן השורה. עם זאת, ישנן הנחות שניתנות מטעם המדינה וחשוב להכיר הכל על דירה בהנחה, למשל. "דירה בהנחה" הוא מושג שכולל בתוכו מספר סוגי הנחות על רכישות דירות: מחיר למשתכן, מחיר מטרה ועוד. במסגרת הפרויקט, ניתנות הנחות לפי רמות זכאות לסוגי משפחות שונים וכך רכישת דירה הופכת מחלום רחוק למציאות אפשרית עבור רבים.

חשוב לדעת שעל מנת להשתתף בהגרלות הנערכות במסגרת פרויקט "דירה בהנחה", יש להנפיק "אישור זכאות". אישור הזכאות משמש תנאי סף להשתתפות בהגרלות ולמימוש חלום רכישת דירה. להוצאת אישור זכאות לחצו כאן.