כלכלת פורטוגל

כלכלת פורטוגל

כלכלת פורטוגל

פורטוגל ממוקמת בדרום מערב אירופה, בחצי האי האיברי.

המדינה גובלת בספרד, שייכת לאיחוד האירופי החל משנת 1986, והמטבע המקומי הוא אירו. כלכלת פורטוגל נחשבת לאחת החלשות בין מדינות האיחוד האירופי, שכן המדינה אינה עשירה למרות עברה המפואר.

כלכלת פורטוגל
כלכלת פורטוגל

חשוב לזכור כי פורטוגל הייתה אימפריה גדולה וחשובה בין המאה ה-15 למאה ה-16, תקופה זו נקראת גם עידן התגליות בגלל מגלי הארצות המפורסמים שהפיצו את הנצרות בקרב ילידים בארצות שונות ופתחו נתיבי סחר חשובים עבור המדינה.

הכלכלה הפורטוגלית מבוססת על חקלאות

כלכלת פורטוגל נחשבת יחסית לחלשה ולא מפותחת, מאות שנים הכלכלה הייתה מבוססת על חקלאות ודיג.

ענפי החקלאות הנפוצים במדינה הם גידול ירקות ופירות, בעיקר גפנים. האקלים המקומי מתאים לגידול גפנים וכך התפתחת תעשיית יין ידועה.

בין השאר בפורטוגל מייצרים את יין הפורט הידוע.

כמו כן, חקלאים רבים מגדלים ענבים לייצור צימוקים, יש גם שטחים רחבים של עצי זית ותעשיית השמן מפותחת במדינה ומהווה מקור הכנסה לא מבוטל עבור המדינה והמקומיים בגלל יצוא גדול של שמן זית.

 

כלכלה פורטוגל חקלאות
כלכלה פורטוגל חקלאות

התפתחות ענפי תעשייה נוספים כלכלת פורטוגל

החל משנות ה-60 של המאה הקודמת החלו להתפתח בפורטוגל ענפי תעשייה נוספים, מעבר לחקלאות.

המדינה עשירה במחצבים כמו פחם, ברזל, נחושת ובדיל, אוצרות הטבע הרבים סייעו לכלכלה המקומית והחלו להתפתח בה תעשיות כבדות, לדוגמה תעשיית הפלדה והברזל באזור פורטו, בתי זיקוק לנפט ותעשייה פטרו כימית.

הצי הסוחר של פורטוגל תרם להתפתחות הכלכלה, ערי הנמל במדינה עמוסים, ופורטוגל נמצאת על עורקי תחבורה ראשיים לשינוע סחורות ברחבי אירופה בגלל ערי הנמל לאורך חופי האוקיינוס האטלנטי.

בשנים האחרונות גם תעשיית התיירות החלה לשגשג, היא מהווה מקור לא מבוטל להכנסות למדינה ולתושבים המקומיים.

המדינה נחשבת ליעד תיירותי פופולרי ומיליוני תיירים מבקרים ונופשים במדינה מדי שנה. כמו כן, תחום חופשות הגלישה מתפתח במהירות בפורטוגל בגלל החופים עם הגלים המעולים כל השנה והתנאים האופטימליים לגלישה.

בשנים האחרונות המדינה החלה לשקם תשתיות ולפתוח את הכלכלה ליזמים ולמשקיעים מחו"ל.

פורטוגל נחשבת לפנינת נדל"ן עבור המשקיעים, היא מציעה ויזת זהב למשקיעי נדל"ן בפורטוגל, ללא צורך להתחייב לגור במדינה.

נדלן פורטוגל ויזה זהב
נדלן פורטוגל ויזה זהב